In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Mała Zosia urządza przyjęcie urodzinowe. Sporządziła wstępną listę swoich znajomych z przedszkola, których chciałaby zaprosić. Dzieci są jednak bardzo wymagające. Maja powiedziała, że przyjdzie, ale tylko jeśli na przyjęciu nie będzie Kamilki i Emilki, które w zeszłym tygodniu zabrały jej lalkę. Mały Krzyś bawi się tylko z Zosią oraz Kamilką, i nie chce widzieć na przyjęciu innych dzieci. I tak dalej
Zosia mówi, że przyjęcie jest udane, jeżeli żaden spośród gości nie ma nic przeciwko obecności pozostałych gości. Zosia postanowiła, że nie zaprosi niektórych dzieci, aby przyjęcie było udane. Z drugiej strony, Zosia chciałaby zaprosić jak najwięcej dzieci. Uznała, że jeśli nie będzie mogła zaprosić przynajmniej dzieci, to w ogóle nie urządzi przyjęcia.
Pomóż małej Zosi! Napisz program, który:
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera dwie liczby całkowite nieujemne, oddzielone pojedynczym odstępem: - liczbę wszystkich znajomych Zosi (), - minimalną liczbę dzieci, które Zosia chce zaprosić na przyjęcie (). Dzieci są ponumerowane liczbami od do .
Kolejne wiersze zawierają opis wymagań dzieci. W drugim wierszu znajduje się jedna liczba całkowita , . Każdy z kolejnych wierszy zawiera parę liczb całkowitych , oddzielonych pojedynczym odstępem (, ). Możesz założyć, że każda para (uporządkowana) pojawia się na wejściu co najwyżej raz. Para oznacza, że dziecko o numerze nie chce spotkać na przyjęciu dziecka o numerze .
Jeżeli nie jest możliwe zaproszenie na przyjęcie dzieci, tak aby było ono udane, to pierwszy i jedyny wiersz standardowego wyjścia powinien zawierać tylko jedno słowo: NIE.
Jeżeli jest to możliwe, to pierwszy wiersz standardowego wyjścia powinien zawierać jedną liczbę całkowitą - maksymalną liczbę dzieci, które można zaprosić na przyjęcie, tak aby było ono udane. Drugi wiersz standardowego wyjścia powinien wówczas zawierać numery dzieci, które należy zaprosić, podane w rosnącej kolejności i pooddzielane pojedynczymi odstępami. Jeżeli istnieje wiele poprawnych wyników, Twój program powinien wypisać dowolny z nich.
Dla danych wejściowych:
9 4 12 9 6 4 6 7 9 1 2 2 1 9 7 7 6 4 5 7 8 8 9 3 4 4 3
poprawną odpowiedzią jest:
5 1 3 5 6 8
Autor zadania: Łukasz Kowalik.