In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Rozważmy dowolny tekst złożony z słów ponumerowanych od do . Dowolny podział tego tekstu na wierszy reprezentujemy za pomocą takiego ciągu liczb , że słowa o numerach od do znajdują się w pierwszym wierszu, słowa o numerach od do znajdują się w drugim wierszu itd., a słowa o numerach od do znajdują się w ostatnim, -tym wierszu.
Każde słowo ma określoną długość (wyrażoną liczbą znaków). Długość słowa o numerze oznaczamy przez . Ponadto każde dwa sąsiednie słowa w wierszu są oddzielone odstępem szerokości jednego znaku. Długością wiersza nazywamy sumę długości wszystkich słów w tym wierszu powiększoną o liczbę odstępów między nimi. Długość wiersza o numerze oznaczamy przez . Oznacza to, że jeżeli w wierszu o numerze znajdują się słowa o numerach od do włącznie, to długość tego wiersza wynosi:
Dla przykładu, rozważmy tekst złożony z słów o długościach kolejno , , i oraz jego podział na wiersze. Wówczas długość pierwszego wiersza wynosi , drugiego - , a trzeciego - :
XXXX (1. wiersz)Współczynnikiem estetyczności podziału danego tekstu na wierszy nazywamy liczbę wyrażoną wzorem:
W szczególności, jeżeli podział zajmuje tylko jeden wiersz, jego współczynnik estetyczności jest równy .
Im mniejszy jest współczynnik estetyczności, tym bardziej estetyczny jest dany podział. Rozpatrujemy tylko takie podziały, w których długość żadnego wiersza nie przekracza pewnej stałej liczby . Spośród wszystkich takich podziałów danego tekstu na dowolną liczbę wierszy poszukujemy podziału najbardziej estetycznego, czyli o minimalnym współczynniku estetyczności. W podanym powyżej przykładzie współczynnik estetyczności podziału jest równy i jest to minimalna wartość współczynnika estetyczności dla lub .
Napisz program, który:
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera liczby całkowite i , , , oddzielone pojedynczym odstępem. Drugi i ostatni wiersz wejścia zawiera liczb całkowitych będących długościami kolejnych słów, dla , pooddzielanych pojedynczymi odstępami.
Pierwszy i jedyny wiersz standardowego wyjścia powinien zawierać jedną liczbę całkowitą: minimalny współczynnik estetyczności dla tych podziałów, w których długość żadnego wiersza nie przekracza .
Dla danych wejściowych:
6 4 4 3 2 5
poprawnym wynikiem jest:
3
a dla danych wejściowych:
4 2 1 2
poprawnym wynikiem jest:
0
Autor zadania: Bartosz Walczak.