In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Plansza do gry "w kółko" składa się z pól umieszczonych na okręgu i ponumerowanych kolejno liczbami od do . Na planszy rozmieszczonych jest białych i czarnych pionków, na każdym polu co najwyżej jeden. W grę gra dwóch graczy, biały i czarny. Począwszy od białego, gracze na przemian wykonują ruchy na planszy. Ruch polega na przesunięciu wybranego pionka swojego koloru o dowolną liczbę niezajętych pól w przód albo w tył. Przykładowo, na poniższej planszy gracz biały może wykonać ruch pionkiem z pola 3 na pole 4 lub pionkiem z pola 8 na jedno z pól 7, 9, 1.
Jeśli w swojej turze gracz nie może wykonać żadnego ruchu, przegrywa. Wiedząc, że obaj gracze grają optymalnie, sprawdź, który z nich wygra. Może się tak zdarzyć, że żaden z graczy nie wygra (gra będzie toczyła się w nieskończoność).
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba oznaczająca liczbę plansz do rozpatrzenia. W kolejnych wierszach znajdują się opisy poszczególnych plansz; każdy z nich składa się z trzech wierszy. W pierwszym znajdują się trzy liczby całkowite , i (, ) pooddzielane pojedynczymi odstępami i oznaczające długość planszy, liczbę białych pionków i liczbę czarnych pionków. W drugim wierszu znajduje się rosnący ciąg liczb (z przedziału od do ) określający położenia białych pionków. W trzecim wierszu znajduje się rosnący ciąg liczb określający położenia czarnych pionków. Sumaryczna liczba pionków na wszystkich planszach nie przekracza .
Na standardowe wyjście należy wypisać dokładnie wierszy z odpowiedziami dla kolejnych plansz. Odpowiedzią jest jeden znak B, C lub R, w zależności od tego, czy wygrywa gracz biały, czarny, czy też gra toczy się w nieskończoność.
Dla danych wejściowych:
3 9 2 3 3 8 2 5 6 6 2 2 5 6 2 4 7 1 1 3 4
poprawną odpowiedzią jest:
C B R
Autor zadania: Tomasz Idziaszek.