In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Pracownia malarska przygotowuje seryjną produkcję obrazów. Obrazy będą wykonywane za pomocą kwadratowych matryc o różnych stopniach. Matryca stopnia składa się z wierszy i kolumn. Na przecięciu pewnych wierszy i pewnych kolumn znajdują się otwory. Matryca stopnia ma jeden otwór.
Dla , matryca stopnia składa się z czterech kwadratów o rozmiarach .
Oba prawe kwadraty oraz dolny lewy kwadrat są matrycami stopnia . W górnym lewym kwadracie nie ma żadnych otworów. Obraz otrzymuje się w następujący sposób. Najpierw ustala się trzy nieujemne liczby całkowite . Następnie umieszcza się dwie matryce stopnia jedna na drugiej i górną matryce przesuwa się o kolumn w prawo i o wierszy w górę. Tak otrzymany wzorzec zostaje umieszczony na białym płótnie i na wspólną część obu matryc nanosi się żółtą farbę. W efekcie na płótnie pojawią się żółte plamy tylko w tych miejscach, w których w obu matrycach pokrywają się.
Przyjrzyj się dwóm matrycom stopnia przedstawionym na rysunku.
Górna matryca została przesunięta o kolumny w prawo i o wiersze w górę. W trzech miejscach otwory z obu matryc pokrywają się.
Napisz program, który:
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera liczbę całkowitą , . Jest to stopień matryc używanych w produkcji obrazów.
W drugim wierszu zapisana jest liczba całkowita , zaś w trzecim wierszu liczba całkowita , . Liczba jest liczbą kolumn, a liczbą wierszy, o które należy przesunąć górną matrycę.
W pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia należy zapisać liczbę plam na płótnie.
Dla danych wejściowych:
2 2 2
poprawną odpowiedzią jest:
3
Autor zadania: Wojciech Rytter.