In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Sąd dysponuje zeznaniami świadków oznaczonych kolejno liczbami naturalnymi . Każde zeznanie jest stwierdzeniem postaci: „świadek zgadza się ze świadkiem ” albo „świadek nie zgadza się ze świadkiem ”.
Jeśli świadek zgadza się ze świadkiem , oznacza to, że świadek zgadza się też ze wszystkimi świadkami, z którymi zgadza się świadek oraz nie zgadza się ze wszystkimi świadkami, z którymi nie zgadza się świadek . Przyjmuje się przez domniemanie, że każdy świadek stwierdza: „Zgadzam się ze sobą”.
Mówimy, że świadek nie jest wiarygodny, jeśli z zeznań świadków, będących w posiadaniu sądu wynika, że jednocześnie zgadza się on i nie zgadza z pewnym dowolnym świadkiem.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia jest zapisana jedna liczba całkowita , spełniająca nierówności . Jest to liczba świadków. W drugim wierszu jest zapisana jedna liczba całkowita , spełniająca nierówności . Jest to liczba zeznań.
W każdym z kolejnych wierszy jest zapisana para liczb całkowitych , oddzielonych pojedynczym odstępem, gdzie , . Jeśli liczba jest dodatnia — jest to zapis zeznania: „świadek zgadza się ze świadkiem ”. Jeśli liczba jest ujemna — jest to zapis zeznania: „świadek nie zgadza się ze świadkiem ”.
Na standardowe wyjście należy zapisać:
Dla danych wejściowych:
6 12 1 3 1 6 2 -1 3 4 4 1 4 -2 4 5 5 -1 5 -3 5 2 6 5 6 4
poprawną odpowiedzią jest:
1 3 4 6
Autor zadania: Grzegorz Jakacki.