In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce istniały dwa państwa, które postanowiły zawrzeć sojusz. Każde z państw obejmowało pewną liczbę planet. Niektóre z planet były połączone wygodnymi tunelami nadprzestrzennymi I generacji. Każdy tunel łączył dwie planety i pozwalał na odbywanie podróży pasażerskich między nimi w krótkim czasie.
Pewnego dnia naukowcy odkryli tunele nadprzestrzenne II generacji, które pozwalały odbywać podróże w jeszcze krótszym czasie. Ulepszenie tunelu starszego typu do tunelu II generacji kosztowało wszędzie tyle samo. Politycy obu państw postanowili umocnić sojusz ulepszając do tuneli II generacji niektóre tunele I generacji łączące planety z różnych państw. Aby żadna planeta nie czuła się skrzywdzona, ustalono, że każda planeta, która już posiadała jakiś tunel I generacji łączący ją z planetą przeciwnego państwa, powinna mieć ulepszony przynajmniej jeden z tych tuneli. Przystąpiono do realizacji planów, ale wydano zbyt dużo pieniędzy, oba państwa zbankrutowały, sojusz się rozpadł, a w galaktyce zapanował kosmiczny chaos.
Obecnie niektórzy historycy badający tamte wydarzenia uważają, że ulepszono wówczas zbyt wiele tuneli, a całego zamieszania można było uniknąć. Z chęcią dowiedzieliby się, jaka była minimalna liczba tuneli, które trzeba było unowocześnić, by spełnić ustalenia polityków. Twoim zadaniem będzie im w tym pomóc.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu znajdują się dwie liczby całkowite i , oddzielone pojedynczym odstępem i określające odpowiednio liczby planet w pierwszym i drugim państwie, . Przyjmujemy, że planety w pierwszym państwie są ponumerowane liczbami całkowitymi od 1 do , natomiast w drugim liczbami całkowitymi od do . Drugi wiersz zawiera jedną liczbę całkowitą , . Jest to liczba tuneli I generacji. Następne wierszy zawiera opisy tuneli. Pojedynczy wiersz opisuje jeden tunel i zawiera parę liczb , oddzielonych pojedynczym odstępem, gdzie i są numerami planet połączonych tunelem. Zakładamy, że żaden tunel nie łączy planety z nią samą i że żadna para planet nie jest połączona kilkoma tunelami.
W pierwszym i jedynym wierszu wyjścia powinna znaleźć się jedna liczba całkowita, będąca minimalną liczbą tuneli, które należało ulepszyć.
Dla danych wejściowych:
2 1 2 1 3 2 3
poprawną odpowiedzią jest:
2