In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Genotypy są skończonymi łańcuchami genów. Opisujemy je za pomocą słów utworzonych z wielkich liter alfabetu angielskiego A–Z. Różne litery oznaczają różne rodzaje genów. Gen może pączkować — zmieniając się w dwójkę nowych genów. Tymi przemianami rządzi skończony zbiór reguł. Każdą regułę pączkowania można zapisać w postaci trójki wielkich liter co oznacza, że gen może się zmienić w dwójkę genów .
Wielką literą oznaczamy specjalny rodzaj genów zwanych supergenami. Hodowla genotypu rozpoczyna się od łańcucha supergenów i polega na sterowanym pączkowaniu wybranych genów zgodnie z ustalonymi regułami.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia jest zapisana jedna liczba całkowita , . W każdym z kolejnych wierszy jest zapisana jedna reguła pączkowania, w postaci słowa złożonego z trzech wielkich liter A–Z. Dopuszczalne są reguły pączkowania, w których na drugim lub trzecim miejscu występuje supergen.
W następnym wierszu jest zapisana jedna liczba całkowita , . W każdym z kolejnych wierszy jest zapisany jeden genotyp w postaci niepustego słowa złożonego z co najwyżej liter A–Z.
W -tym z kolejnych wierszy standardowego wyjścia należy zapisać:
Dla danych wejściowych:
6 SAB SBC SAA ACA BCC CBC 3 ABBCAAABCA CCC BA
poprawną odpowiedzią jest:
3 1 NIE
Autor zadania: Przemysława Kanarek.