In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Profesor Bajtazar Wesołek właśnie dostał niepowtarzalną szansę. Dowiedział się, że z Fundacji Pomocy Zakręconym Bajtoprofesorom może dostać okrągłe milion bajtków na swoje badania. Profesor zawsze stara się, aby jego badania były ciekawe i interesujące dla innych. W końcu ktoś dostrzegł jego ciężką pracę, a co jeszcze ważniejsze, dofinansuje ją!
Jednak sprawa nie jest taka prosta. Profesor dostał tylko tydzień czasu na przedstawienie dotychczasowych wynikó swoich badań, a oprócz opracowania wyników, musi również wypełnić całą stertę (albo stos - jak kto woli) podań i wniosków. Jak każdy ,,zakręcony'' naukowiec, profesor Wesołek jest trochę bałaganiarski. Wyniki jego prac gdzieś mu się zapodziały. Dlatego poprosił Ciebie o pomoc w napisaniu programu, który odtworzy te wyniki.
Jako że profesor nie lubi zanudzać swoich przyjaciół i współpracowników, nie badał pospolitych i nudnych całek, tylko pasjonujące wszystkich w jego otoczeniu liczby pierwsze.
Dla liczby pierwszej większej od , liczby naturalnej większej od 1 oraz liczby naturalnej mniejszej od , profesor stwierdził, że liczba jest -ciekawa, jeśli istnieje liczba naturalna , taka że czyli gdy oraz dają taką samą resztę przy dzieleniu przez .
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu znajdują się dwie liczby oddzielone pojedynczym odstępem: liczba pierwsza i liczba naturalna - liczby wybrane przez profesora do badań, . W drugim wierszu znajduje się jedna liczba naturalna - liczba przypadków do rozważenia, . W każdym z kolejnych wierszy zapisana jest jedna liczba całkowita. W -tym z tych wierszy zapisano liczbę , .
Twój program powinien wypisać dokładnie wierszy. W -tym () wierszu powinno się znajdować dokładnie jedno słowo - TAK, jeśli liczba jest -ciekawa, NIE w przeciwnym wypadku.
17 2 5 1 9 3 7 6poprawną odpowiedzią jest:
TAK TAK NIE NIE NIE
Autorzy zadania: Jakub Pawlewicz, Jakub Radoszewski (treść: Szymon Wąsik).