In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W jednej ze szkół podstawowych w Gdyni odbywa się Dzień Sportu. Najważniejszym punktem programu są Mistrzostwa w Piłce Nożnej.
Mnóstwo dzieci zgromadziło się na boisku, aby uformować drużyny. Jako że każde z nich chciało należeć do najlepszej drużyny, nie mogły dojść do porozumienia. Niektóre zagroziły, że w ogóle nie wezmą udziału w Mistrzostwach, inne zaczęły płakać... nikt już nie wiedział, czy turniej w ogóle się odbędzie.
Bajtazar, nauczyciel WF-u, musi zorganizować Mistrzostwa. Postanowił sam podzielić dzieci na drużyny tak, aby każde z nich było zadowolone. Aby tak się stało, -te spośród dzieci musi znaleźć się w drużynie mającej przynajmniej zawodników.
Poza spełnieniem wymagań wszystkich dzieci, Bajtazar chciałby zmaksymalizować liczbę drużyn biorących udział w Mistrzostwach. Jeśli nawet wtedy istniałoby wiele możliwości podziału, chciałby wybrać tę, w której rozmiar najliczniejszej drużyny jest najmniejszy. Zadanie okazało się całkiem niełatwe, Bajtazar poprosił Cię więc o pomoc.
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera liczbę dzieci (). Każdy z kolejnych wierszy zawiera jedną liczbę całkowitą () - minimalny rozmiar drużyny, który usatysfakcjonuje -te dziecko.
W testach wartych przynajmniej 50 punktów nie przekroczy .
W pierwszym wierszu standardowego wyjścia powinna znaleźć się jedna liczba całkowita - maksymalna możliwa liczba drużyn. Każdy z kolejnych wierszy powinien zawierać opis jednej z drużyn: najpierw liczbę całkowitą () - rozmiar -tej drużyny, a następnie liczb całkowitych () - numery dzieci należących do tej drużyny. Jeśli istnieje wiele poprawnych odpowiedzi, możesz wypisać dowolną, która minimalizuje rozmiar najliczniejszej spośród drużyn.
Dla danych wejściowych:
5 2 1 2 2 3
poprawną odpowiedzią jest:
2 2 4 2 3 5 1 3
Autor zadania: Adam Karczmarz.