In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W remizie strażackiej w Bajtycy-Zdroju odbywa się impreza, na którą przybyły tłumy okolicznych mieszkańców. Organizowane są liczne zabawy, przed każdą z nich chłopcy dobierają się w pary z dziewczętami tak, by stworzyć jak największą liczbę par. Do jednej pary dobierają się jedynie takie dwie osoby, które znają się wzajemnie. To pozwala nam wprowadzić kluczowe dla tego zadania pojęcie:
Definicja. Duszą towarzystwa nazywamy osobę, której wyjście z imprezy spowoduje, że maksymalna możliwa do utworzenia liczba par chłopców i dziewcząt zmaleje.
Za chwilę ma się odbyć kolejna zabawa, jednak powstał problem. Do remizy przyszła o jedna osoba więcej niż pozwalają przepisy przeciwpożarowe. Trzeba więc znaleźć kogoś, kto w zamian za darmową wejściówkę na wszystkie kolejne imprezy w tym sezonie zgodzi się wrócić już do domu. Strażacy szybko postanowili, że wszystkie dusze towarzystwa lepiej zapytać w drugiej kolejności. Pomóż im i wyznacz wszystkie dusze towarzystwa obecne w remizie.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajdują się trzy liczby całkowite , i (, ), oznaczające odpowiednio liczbę chłopców i dziewcząt oraz liczbę znajomości pomiędzy nimi. Chłopców i dziewczęta numerujemy kolejnymi liczbami całkowitymi, począwszy od . W kolejnych wierszach znajdują się opisy znajomości. Każdy z tych wierszy zawiera dwie liczby całkowite i (, ), które oznaczają, że chłopiec i dziewczę znają się wzajemnie.
Na standardowe wyjście wypisz numery wszystkich osób, które są duszami towarzystwa, w osobnych wierszach. Najpierw należy wypisać numery chłopców, a następnie numery dziewcząt. Obydwie listy numerów powinny być posortowane rosnąco.
Dla danych wejściowych:
4 4 4 2 1 3 2 4 3 4 4
poprawną odpowiedzią jest:
2 3 4 1 2
Autor zadania: Jakub Łącki (poniekąd zapożyczenie).