In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Dany jest ciąg liczb naturalnych (dodatnich) , , ..., . Chcielibyśmy ustawić liczby od do w ciąg w takiej kolejności, żeby -ta liczba w ciągu była nie większa niż (dla każdego ). Innymi słowy, szukamy permutacji liczb od do , która spełnia warunek dla każdego . Jest jeszcze jeden problem; otóż ciąg może zmieniać się w czasie...
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera jedną liczbę całkowitą (), oznaczającą liczbę elementów ciągu . Drugi wiersz zawiera ciąg liczb naturalnych (), pooddzielanych pojedynczymi odstępami. Trzeci wiersz zawiera jedną liczbę całkowitą (), oznaczającą liczbę modyfikacji, jakim ma zostać poddany ciąg . Następne wierszy zawiera opisy kolejnych modyfikacji ciągu; każdy z nich składa się z dwóch liczb całkowitych oraz ( dla ), oddzielonych pojedynczym odstępem i oznaczających, że -ty wyraz ciągu uzyskuje nową wartość . Uwaga: zmiany wartości w ciągu następują kolejno, czyli -ta zmiana wykonywana jest w ciągu, który uległ już modyfikacjom od pierwszej do -szej.
Twój program powinien wypisać na standardowe wyjście wierszy. Każdy z nich powinien zawierać jedno słowo TAK lub NIE. Słowo znajdujące się w pierwszym wierszu powinno oznaczać, czy istnieje jakaś permutacja spełniająca dla każdego nierówność dla początkowej postaci ciągu , natomiast słowa z wierszy od drugiego do -szego - czy istnieją jakieś (potencjalnie różne) permutacje spełniające podane nierówności dla ciągów powstałych po kolejnych modyfikacjach.
Dla danych wejściowych:
5 3 4 3 2 5 2 5 4 1 5
poprawną odpowiedzią jest:
TAK NIE TAK
Wyjaśnienie do przykładu. Dla początkowej postaci ciągu wymagane nierówności spełnia m.in. permutacja . Po pierwszej modyfikacji ciąg ma postać - dla takiego ciągu szukana permutacja nie istnieje. Po drugiej modyfikacji ciąg ma postać . Przykładem permutacji spełniającej podane nierówności dla tego ciągu jest .
Autor zadania: Jakub Radoszewski.