In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Nadszedł długo oczekiwany dzień: do bram Bajtocji w końcu zapukał Internet. Pierwszym etapem modernizacji będzie okablowanie stolicy. Zadania tego bardzo chętnie podejmie się Pewna Znana Firma Telekomunikacyjna, jednak nie jest to takie proste z powodu obowiązujących w Bajtocji przepisów oraz ograniczeń infrastrukturalnych.
W stolicy znajduje się wieżowców, każdy z nich na skrzyżowaniu jednej z ulic i jednej z alej. Ulice biegną z północy na południe, a aleje ze wschodu na zachód. Odległość pomiędzy sąsiednimi alejami oraz sąsiednimi ulicami wynosi jeden bajtometr. Ulice są ponumerowane liczbami całkowitymi, ich numery rosną w kierunku wschodnim. Analogiczną numerację stosujemy dla alej, przy czym numery rosną w kierunku północnym.
Kable łączące budynki można kłaść tylko pod ulicami i alejami. Aby połączyć budynek znajdujący się w punkcie () (tj. na skrzyżowaniu ulicy numer z aleją numer ) z budynkiem w punkcie () trzeba zużyć bajtometrów kabla. Co więcej długość pojedynczego kabla nie może przekraczać bajtometrów i nie można ich łączyć poza budynkami.
Aby nie dopuścić do monopolu, każdy z dostawców może zainstalować na dachu dokładnie jednego z budynków antenę odbiorczo-nadawczą. Będzie ona dostarczać Internet do tych wieżowców, które są bezpośrednio lub pośrednio połączone kablami z budynkiem z anteną.
Prezes PZFT zastanawia się jaka jest maksymalna liczba odbiorców, do których może dostarczyć Internet, oraz co najmniej ilu innych dostawców będzie działać w bajtockiej stolicy, jeśli Internet ma być dostarczony do każdego wieżowca.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajdują się dwie liczby całkowite i (, ) oznaczające odpowiednio liczbę wieżowców oraz maksymalną długość kabla. Wieżowce dla uproszczenia numerujemy kolejnymi liczbami całkowitymi, począwszy od . W kolejnych wierszach znajdują się pozycje wieżowców. Każdy z tych wierszy zawiera dwie liczby całkowite i (), które oznaczają, że -ty wieżowiec znajduje się w punkcie o tych współrzędnych.
Na standardowe wyjście należy wypisać dwie liczby oznaczające odpowiednio minimalną liczbę innych dostawców Internetu, z którymi będzie musiała konkurować PZFT, oraz maksymalną liczbę odbiorców, do których będzie mogła dostarczać Internet.
Dla danych wejściowych:
4 2 1 1 3 3 2 2 10 10
poprawną odpowiedzią jest:
1 3
Autor zadania: Richard Ho (zapożyczenie z USACO: Bartosz Górski).