In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Jaś otrzymał sekretną wiadomość. Jest ona ciągiem wielkich liter alfabetu łacińskiego (który składa się z liter: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ). Wie, że do jej zakodowania użyto szyfru Cezara. Jest to szyfr przesuwający kolejne litery wiadomości o określoną, stałą liczbę znaków w alfabecie. Litery z końca alfabetu stają się wówczas literami z jego początku. Dla przykładu, w wyniku zaszyfrowania wiadomości
ABCEGIKMOQSUVWXYZ
szyfrem Cezara z przesunięciem , otrzymuje się wiadomość
EFGIKMOQSUWYZABCD
Jaś chciałby odszyfrować wiadomość. Nie wie niestety, jakiego dokonano w niej przesunięcia. Wielkie doświadczenie językowe Jasia pozwala mu jednak przewidzieć, jaka litera występowała najczęściej w oryginalnym tekście. Szczęście, które mu zawsze towarzyszy, sprawiło także, że taka litera jest tylko jedna - tzn. nie ma dwóch takich liter w oryginalnym tekście, które jednocześnie występowałyby największą liczbę razy.
Pomóż Jasiowi złamać szyfr, czyli odtworzyć oryginalną wiadomość.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajdują się: liczba całkowita () oznaczająca długość wiadomości oraz znak - wielka litera alfabetu łacińskiego występująca najczęściej w oryginalnej wiadomości; i są oddzielone pojedynczym odstępem. W drugim wierszu wejścia znajduje się zakodowana wiadomość, składająca się z wielkich liter alfabetu łacińskiego, bez jakichkolwiek odstępów.
Program powinien wypisać na standardowe wyjście jeden wiersz, zawierający odszyfrowaną oryginalną wiadomość. Możesz założyć, że jednoznaczne odtworzenie tej wiadomości będzie zawsze możliwe.
Dla danych wejściowych:
9 A KVKWKUYDK
poprawną odpowiedzią jest:
ALAMAKOTA
W powyższym przykładzie oryginalny tekst został przesunięty cyklicznie o liter. Najczęściej (czterokrotnie) występuje w nim litera A.
Autor zadania: Juliusz Sompolski.