In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Lustrzana pułapka to prostopadłościan zbudowany z luster, których powierzchnie odbijające są skierowane do wnętrza prostopadłościanu. Dokładnie w środku prostopadłościanu zawieszony jest miniaturowy laser o rozmiarach punktu. Zadanie polega na takim skierowaniu lasera, aby jego promień przebył jak najdłuższą drogę i trafił w laser. Przy czym przez drogę rozumiemy sumę odległości, jaką przebył promień lasera w każdym z trzech kierunków równoległych do krawędzi luster (czyli mierzymy tzw. metryką miejską).
Wymiary lustrzanej pułapki są parzystymi liczbami całkowitymi. Krawędzie oraz wierzchołki, w których lustra stykają się ze sobą, nie odbijają promieni lasera. Wewnątrz pułapki określamy układ współrzędnych: osie układu są równoległe do krawędzi pułapki, a laser znajduje się w początku układu współrzędnych. Laser można skierować na dowolny punkt wewnątrz pułapki o współrzędnych całkowitych, włączając w to punkty na powierzchni luster (z wyjątkiem samego lasera, czyli punktu ).
Napisz program, który:
Pojedynczy test składa się z wielu lustrzanych pułapek do przeanalizowania. W pierwszym wierszu wejścia podana jest jedna liczba całkowita , oznaczająca liczbę pułapek do rozpatrzenia. W wierszach opisane są pułapki, po jednej w wierszu. Opis pułapki składa się z trzech liczb , oddzielonych pojedynczymi odstępami. Lustrzana pułapka ma wymiary .
Twój program powinien wypisać dokładnie wierszy. W wierszu o numerze powinno się znaleźć rozwiązanie dla pułapki o numerze : trzy liczby całkowite , oddzielone pojedynczymi odstępami, , , , . Liczby te oznaczają, że w -tej pułapce laser powinien być skierowany na punkt o współrzędnych .
Jeżeli istnieje wiele poprawnych wyników, Twój program powinien wypisać dowolny z nich.
Dla danych wejściowych:
2 5 6 7 5 6 6
poprawną odpowiedzią jest:
4 5 6 4 6 5
Autor zadania: Zbigniew Czech.