In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Przedsiębiorstwo String-Toys S.A. zwróciło się do Ciebie o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu. String-Toys S.A. chce produkować ze sznurka modele spójnych grafów acyklicznych.
Każdy graf składa się z wierzchołków i pewnej liczby krawędzi łączących różne wierzchołki. Ten sam wierzchołek może być połączony z wieloma innymi wierzchołkami. Graf jest spójny i acykliczny, gdy od każdego wierzchołka można przejść do każdego innego wierzchołka wędrując po krawędziach i co więcej, bez zawracania można to zrobić dokładnie na jeden sposób.
Wierzchołki grafów mają być modelowane przez węzły zawiązane na kawałkach sznurka, a krawędzie przez odcinki sznurka pomiędzy węzłami. Każdy węzeł może być wynikiem zasuplenia kawałka sznurka lub związania w tym samym miejscu wielu kawałków. Ze względów technicznych koszty produkcji zależą od liczby kawałków sznurka użytych do wykonania modelu, oraz od długości najdłuższego z kawałków. (Każda krawędź ma długość 1. Długość sznurka użytego do zrobienia węzłów jest pomijalna.)
Zadanie polega na napisaniu programu, który:
Pierwszy wiersz zawiera jedną dodatnią liczbę całkowitą - liczbę wierzchołków w grafie, . Wierzchołki są ponumerowane od 1 do . Kolejne wierszy zawiera opisy krawędzi, po jednej w wierszu. Każdy z tych wierszy zawiera parę liczb całkowitych i oddzielonych pojedynczym odstępem, , . Para taka reprezentuje krawędź łączącą wierzchołki i .
Twój program powinien wypisać w pierwszym wierszu wyjścia dwie liczby całkowite i oddzielone pojedynczym odstępem: powinno być minimalną liczbą kawałków sznurka potrzebnych do wykonania modelu grafu, a powinno być minimalną długością najdłuższego kawałka sznurka (zakładając, że zużyliśmy kawałków sznurka).
Dla danych wejściowych:
9 7 8 4 5 5 6 1 2 3 2 9 8 2 5 5 8
poprawną odpowiedzią jest:
4 2
Autor zadania: Marcin Kubica.