In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Król Informaticus, władca Bajtocji, ma zmartwienie. Tajne służby doniosły mu, że zły król Haker postanowił napaść na jego królestwo. Co więcej, Haker wysłał już tajnych agentów do jednego z miast Bajtocji poza stolicą, by utrudniali królowi Informaticusowi przygotowania do obrony. Informaticus postanowił powiadomić mieszkańców kraju o grożącym niebezpieczeństwie.
Obywatele Bajtocji mieszkają tylko w miastach. Miasta są ponumerowane od do , gdzie . Stolica kraju ma numer . W kraju istnieje dobrze rozwinięta sieć dróg. Wszystkie drogi są dwukierunkowe. Dowolne dwa miasta mają co najwyżej jedno bezpośrednie połączenie drogowe, ale dla każdych dwóch różnych miast , można przejechać z do , a następnie wrócić z do nie przejeżdżając ponownie przez żadne z miast na trasie z do .
Król Informaticus postanowił wysłać niezależnie dwóch gońców, by ostrzegli mieszkańców wszystkich miast o grożącym niebezpieczeństwie. Każdy goniec porusza się po drogach Bajtocji i może wielokrotnie odwiedzać to samo miasto. Jednak kolejność, w jakiej goniec odwiedza poszczególne miasta po raz pierwszy, musi być zgodna z planem, który otrzymał od króla.
Plan jest ciągiem różnych liczb całkowitych z zakresu , przy czym . Po drodze z miasta o numerze do miasta o numerze goniec może przejść przez dowolną, skończoną liczbę miast, ale tylko tych, które już wcześniej odwiedził. Niestety, na posłańców czyhają ludzie Hakera i biorą w niewolę każdego gońca, który trafi do opanowanego przez nich miasta. Trzeba przygotować takie plany tras podróży obu gońców, aby do każdego miasta Bajtocji dotarł przynajmniej jeden z nich, zanim obaj zostaną schwytani przez ludzi Hakera, ukrytych w jednym z miast poza stolicą.
Ułóż program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia jest zapisana jedna liczba naturalna — jest to liczba wszystkich miast w Bajtocji. W drugim wierszu jest zapisana jedna liczba naturalna — jest to liczba wszystkich bezpośrednich połączeń drogowych. W każdym z kolejnych wierszy znajduje się opis jednego bezpośredniego połączenia drogowego. Opis bezpośredniego połączenia to dwie różne liczby naturalne z zakresu oddzielone pojedynczym odstępem. Każde połączenie występuje w pliku tylko raz.
W pierwszym wierszu standardowego wyjścia należy zapisać plan trasy pierwszego gońca w postaci ciągu różnych liczb naturalnych z zakresu pooddzielanych pojedynczym odstępem. W drugim wierszu należy zapisać w takiej samej postaci plan trasy drugiego gońca.
Dla danych wejściowych:
5 6 1 2 2 3 3 4 4 1 4 5 5 2
poprawną odpowiedzią jest:
1 2 3 5 4 1 4 5 3 2
Autor zadania: Krzysztof Diks.