In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W Bajtockim Instytucie Egzobiologii powołano właśnie do życia Zakład Ostrzegania przed Niebezpieczeństwami z Kosmosu. Zatrudnieni w nim naukowcy mają za zadanie zrobić wszystko, aby uchronić obywateli Bajtocji przed skutkami inwazji kosmitów, która niechybnie nastąpi.
W Bajtocji znajduje się miast, położonych wzdłuż Bajtodrogi. Miasta będziemy numerować kolejno od 1 do . W mieście o numerze mieszka obywateli.
Jak powszechnie wiadomo, kosmici zawsze atakują nocą, co najwyżej jedno miasto. Niestety, ich atak jest natychmiastowy - wszyscy mieszkańcy zaatakowanego miasta zostają błyskawicznie porwani i wytransportowani do galaktyki kosmitów.
Naukowcy w zakładzie pracują nad sposobem ochrony mieszkańców. Ponieważ kosmitów nie interesują bajtockie gryzonie, naukowcy postanowili wykorzystać tresowane szczury do ostrzeżenia pozostałych miast w Bajtocji. Gdy kosmici zaatakują jakieś miasto, dwa szczury wyruszą z tego miasta w przeciwnych kierunkach Bajtodrogi, niosąc wiadomość o napaści. Przebiegnięcie jednego odcinka Bajtodrogi zajmuje im prawie cały dzień, wobec tego wiadomość wysłana z miasta dotrze do miasta tuż przed zapadnięciem zmroku -tego dnia po ataku. Zaalarmowani mieszkańcy chowają się do schronów, gdzie macki kosmitów ich nie dosięgną. Ponieważ bajtockie schrony są dobrze zaopatrzone, ostrzeżeni mieszkańcy pozostaną w nich tak długo, aż kosmici zaprzestaną ataków i wrócą do swojej galaktyki.
Jak widać, opisany system niekoniecznie pozwoli uratować się wszystkim obywatelom Bajtocji. Naukowcy zastanawiają się, ilu mieszkańców zostanie porwanych w najgorszym przypadku.
W pierwszym wierszu wejścia znajduje się liczba całkowita (), oznaczająca liczbę miast w Bajtocji. W drugim wierszu znajduje się ciąg liczb całkowitych (). Określają one liczby mieszkańców kolejnych miast położonych wzdłuż Bajtodrogi.
W jedynym wierszu wyjścia należy wypisać liczbę całkowitą oznaczającą maksymalną możliwą liczbę porwanych mieszkańców.
Dla danych wejściowych:
6 5 9 1 3 7 2
poprawną odpowiedzią jest:
16
Autor zadania: Tomasz Idziaszek.