In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Wiejski listonosz musi dostarczać pocztę wszystkim mieszkańcom okolicy, którzy zamieszkują w wioskach i przy drogach łączących wioski.
Musisz pomóc listonoszowi wytyczyć trasę, która pozwoli mu przejechać wzdłuż każdej drogi i odwiedzić każdą wioskę w okolicy przynajmniej raz. Tak się szczęśliwie składa, że w rozważanych przykładach taka trasa zawsze istnieje. Jednak wytyczone trasy mogą się różnić jakością, tzn. listonosz może otrzymywać różną zapłatę za swą pracę w zależności od wybranej trasy (jak się za chwilę przekonamy, to nie zysk listonosza jest najważniejszy, a zysk jego firmy, czyli poczty). Mieszkańcy każdej wioski chcieliby, by listonosz docierał do nich jak najwcześniej. Każda wioska zawarła więc z pocztą następującą umowę: jeżeli -ta wioska jest odwiedzana przez listonosza jako -ta w kolejności (tzn. listonosz odwiedził różnych wiosek, zanim po raz pierwszy dotarł do wioski ) oraz , to wioska płaci poczcie euro. Jeśli jednak , to wówczas poczta płaci wiosce euro. Ponadto poczta płaci listonoszowi jedno euro za każdy przejazd między dwiema kolejnymi wioskami na jego trasie.
W rozważanej okolicy jest wiosek, które oznaczamy liczbami naturalnymi od do . Poczta znajduje się w wiosce oznaczonej numerem , a więc trasa listonosza musi rozpoczynać się w tej wiosce. W każdej wiosce zbiega się 2, 4 lub 8 dróg. Pomiędzy dwiema wioskami może istnieć kilka różnych dróg; droga może także powracać do tej samej wioski, z której wyszła.
Twoim zadaniem jest napisanie programu, który:
W pierwszym wierszu zapisane są dwie liczby naturalne i , oddzielone pojedynczym odstępem; liczba () oznacza liczbę wiosek, a jest liczbą dróg. W każdym z kolejnych wierszy znajduje się jedna liczba naturalna (dodatnia). Liczba w -szym wierszu oznacza (), czyli wstępną kwotę płaconą poczcie przez wioskę numer (kwota ta jest oczywiście modyfikowana w opisany na początku zadania sposób). W każdym z kolejnych wierszy znajdują się po dwie liczby naturalne, oddzielone pojedynczym odstępem - oznaczają one numery wiosek, które łączy kolejna droga.
Twój program powinien w pierwszym wierszu zapisać jedną dodatnią liczbę naturalną . W kolejnym wierszu powinno znaleźć się liczb, oznaczających numery wiosek odwiedzanych kolejno przez listonosza w ramach optymalnej trasy.
Dla danych wejściowych:
6 7 1 7 4 10 20 5 2 4 1 5 2 1 4 5 3 6 1 6 1 3
poprawną odpowiedzią jest:
7 1 5 4 2 1 6 3 1