In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Jasiek ma dopiero 6 lat, ale już przejawia liczne talenty. Bardzo lubi rysować i układać zagadki. Dzisiaj rano dostał od mamy kartkę w kratkę, ołówek i z wielką ochotą zabrał się do rysowania. Wszystkie rysunki Jaśka mają pewne wspólne cechy:
W południe zadzwoniła mama i zapytała, co przedstawia dzisiejszy rysunek Jaśka. Maluch nie odpowiedział wprost, tylko opisał rysunek podając ciąg ruchów potrzebnych do obejścia zaczernionych kratek na brzegu rysunku, czyli takich, które mają co najmniej jeden wspólny róg z jakąś białą kratką. Jasiek ustalił kratkę początkową, a następnie podał ciąg kierunków, w których należy się posuwać, żeby obejść cały rysunek. Wiadomo, że Jasiek opisał rysunek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mama była wielce zaskoczona złożonością rysunku, a w szczególności liczbą zaczernionych kratek. Czy potrafiłbyś na podstawie opisu Jaśka szybko obliczyć, ile jest zaczernionych kratek na rysunku?
Napisz program, który:
Wejście składa się z szeregu wierszy, z których każdy zawiera tylko jeden znak. Wiersz pierwszy zawiera dużą literę P, natomiast wiersz ostatni - dużą literę K. Litera P oznacza początek opisu, a litera K jego koniec. W każdym z pozostałych wierszy (jeżeli takie są) zapisano jedną literę N, W, S lub E, gdzie N oznacza północ, W - zachód, S - południe, a E - wschód. Każdy wiersz wejścia odpowiada pewnej kratce na brzegu rysunku. Wiersz pierwszy i ostatni odpowiadają tej samej kratce, od której zaczyna się i w której kończy się opis. Litera w wierszu różnym od wiersza pierwszego i ostatniego mówi, w którym kierunku należy pójść, żeby przejść do kolejnej kratki brzegowej przy obchodzeniu rysunku przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Opis Jaśka nie jest nadmiarowy, tzn. kończy się po obejściu całego rysunku i dotarciu do kratki początkowej. Długość opisu nigdy nie przekracza 20000 liter.
Twój program powinien wypisać (na standardowe wyjście) tylko jeden wiersz z jedną liczbą całkowitą równą liczbie zaczernionych kratek na rysunku Jaśka.
Dla danych wejściowych:
P S S S E N E E S E E N N N N S S S W W N N W W W N S K
poprawną odpowiedzią jest:
23
Autor zadania: Krzysztof Diks.