In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Bajtocka Agencja Informacyjna (BAI) posiada n komputerów zorganizowanych w sieć. Komputery są ponumerowane liczbami od 1 do , a komputer o numerze 1 jest serwerem. Komputery są połączone za pomocą jednokierunkowych kanałów informacyjnych, które łączą pary komputerów. Cała sieć jest skonstruowana tak, że z serwera można przesłać - bezpośrednio lub pośrednio - informacje do każdego innego komputera.
Gdy BAI zdobywa nową wiadomość, to zostaje ona umieszczona na serwerze, a następnie rozpropagowana w sieci. Szef agencji zastanawia się, co stałoby się w przypadku, gdyby jeden z komputerów przestał zupełnie działać, np. wyleciał w powietrze w wyniku ataku terrorystycznego. Wówczas mogłoby się okazać, że nowo zdobyte informacje nie docierałyby do któregoś z pozostałych komputerów, gdyż uszkodzony komputer był pośrednikiem nie do uniknięcia. Komputery, których awaria mogłaby doprowadzić do takiej sytuacji, nazwiemy komputerami krytycznymi. Na przykład w sytuacji przedstawionej na poniższym rysunku komputerami krytycznymi są komputery o numerach 1 i 2 - 1 jest serwerem, natomiast każda informacja przesyłana z serwera do komputera 3 musi przejść przez komputer 2.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu wierszu znajdują się dwie liczby całkowite, i , oddzielone pojedynczym znakiem odstępu. Liczba to liczba komputerów w sieci, , a to liczba kanałów informacyjnych, . Każdy z kolejnych wierszy opisuje pojedynczy kanał informacyjny i składa się z dwóch liczb całkowitych oddzielonych pojedynczym odstępem. Są to odpowiednio i ( i ), co oznacza, że kanał przesyła informacje z komputera o numerze do komputera o numerze . Możesz założyć, że nie ma dwóch kanałów informacyjnych, które zaczynają się i kończą w tych samych punktach.
Wyjście powinno się składać z dwóch wierszy. W pierwszym wierszu powinna znaleźć się jedna liczba - liczba komputerów krytycznych. W drugim powinny znaleźć się numery komputerów krytycznych pooddzielane pojedynczymi odstępami, wymienione w kolejności rosnącej.
Dla danych wejściowych:
4 5 1 2 1 4 2 3 3 4 4 2
poprawną odpowiedzią jest:
2 1 2
Autor zadania: Krzysztof Onak.