In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Bajtazar wybiera się na wakacje do Bajtlandii. Właśnie planuje swój pobyt i zastanawia się, które spośród tamtejszych atrakcji najbardziej chciałby zobaczyć. Znalazł w internecie parę przewodników po Bajtlandii, w których znajdują się rankingi wszystkich atrakcji. Na ich podstawie Bajtazar postanowił utworzyć własny ranking.
Atrakcje są ponumerowane od do . Każdy ranking to ciąg zawierający liczby od do ustawione w kolejności od najciekawszej do najmniej ciekawej atrakcji. Odległość pomiędzy dwoma rankingami obliczamy następująco. Dla każdej atrakcji znajdujemy pozycje, na których występuje ona w pierwszym i drugim ciągu ( i ). Następnie obliczamy wartość . W ten sposób dla każdej atrakcji otrzymujemy jedną liczbę, która wskazuje, w jakim stopniu dwa rankingi różnią się w ocenie danej atrakcji. Odległością dwóch rankingów jest suma tak uzyskanych liczb dla wszystkich atrakcji.
Bajtazar chce teraz skonstruować taki ranking, by jego sumaryczna odległość od wszystkich rankingów znalezionych w internecie była jak najmniejsza.
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera dwie liczby całkowite i (, ), oznaczające liczbę atrakcji w Bajtlandii oraz liczbę stron z rankingami atrakcji, które odwiedził Bajtazar. Każdy z kolejnych wierszy opisuje ranking zamieszczony na jednej ze stron. Każdy ranking podany jest w postaci ciągu liczb z zakresu od do , w którym każda liczba występuje dokładnie raz. Atrakcje wymienione są w kolejności od najbardziej do najmniej polecanej.
Pierwszy i jedyny wiersz standardowego wyjścia powinien zawierać jedną liczbę całkowitą równą minimalnej sumarycznej odległości rankingu Bajtazara od zestawień podanych na stronach internetowych.
Dla danych wejściowych:
5 2 5 2 4 3 1 2 4 1 3 5
poprawną odpowiedzią jest:
8
Wyjaśnienie do przykładu: Rankingami minimalizującymi sumę odległości od podanych w przykładzie są, między innymi, 2 4 5 3 1 i 5 2 4 3 1.
Autor zadania: Piotr Sankowski (treść: Jakub Łącki).