In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Profesor Andrus uwielbia rozwiązywać przeróżne łamigłówki. Jedną z jego ulubionych jest "Lustrzana Skrzynka". Konstrukcję skrzynki najłatwiej opisać patrząc na nią z góry. Załóżmy więc, że widzimy poziomy przekrój skrzynki narysowany w prostokątnym układzie współrzędnych. Jest to prostokąt o bokach równoległych do osi układu, podzielony na kwadratowych pól (ułożonych w wierszy i kolumn). W każdym polu może być umieszczone lustro. Lustro jest ustawione pionowo po przekątnej pola biegnącej od lewego-dolnego do prawego-górnego narożnika (przekroju) pola. Obie strony lustra odbijają światło.
W zewnętrznych ścianach skrzynki, pośrodku każdego wiersza i każdej kolumny, znajdują się otwory, przez które może wpadać do wnętrza lub wychodzić na zewnątrz skrzynki wiązka światła. Przez każdy otwór można wpuścić do wnętrza skrzynki wiązkę światła jedynie w kierunku prostopadłym do ściany, w której znajduje się otwór. Taka wiązka odbijając się od lustra zmienia kierunek o 90 stopni. Gdy wiązka przechodzi przez puste pole (takie, na którym nie ma lustra), wówczas jej kierunek nie ulega zmianie. Otwory w ścianach skrzynki są ponumerowane od do . Numery są nadawane otworom zgodnie z kolejnością ich występowania na obwodzie skrzynki, począwszy od otworu w lewej ścianie górnego-lewego pola (na przekroju) i następnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (czyli idąc najpierw w dół lewej ściany). Ponieważ z zewnątrz nie widać układu luster, więc jedynym sposobem, by wywnioskować, jaki jest ten układ, jest wpuszczanie wiązek światła przez wybrane otwory i obserwowanie, przez które otwory takie wiązki wychodzą.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu znajdują się dwie liczby naturalne: (liczba wierszy pól, ) oraz (liczba kolumn pól, ), oddzielone pojedynczym odstępem. Każdy z kolejnych wierszy zawiera po jednej liczbie naturalnej. Liczba w -szym wierszu oznacza numer otworu, przez który wyjdzie wiązka światła, która wpada do skrzynki przez otwór o numerze .
Twój program powinien zapisać na standardowym wyjściu wierszy, z których każdy powinien zawierać liczb oddzielonych pojedynczymi odstępami. Liczba -ta w -ym wierszu powinna być równa 1, jeżeli na polu w -tym wierszu i -tej kolumnie znajduje się lustro; w przeciwnym razie (gdy pole to jest puste) liczba ta powinna być równa 0.
Dla danych wejściowych:
2 3 9 7 10 8 6 5 2 4 1 3
poprawną odpowiedzią jest:
0 1 0 0 1 1