In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Rozważmy graf opisujący sieć komunikacji publicznej, np. sieć autobusową, tramwajową, metra, itp. Wierzchołki grafu, o numerach , reprezentują przystanki, a krawędzie , (dla ) oznaczają możliwe, bezpośrednie przejazdy od przystanku do ().
W sieci kursują pojazdy linii komunikacyjnych. Linie komunikacyjne oznaczone są numerami . Linia komunikacyjna zdefiniowana jest przez ciąg przystanków , przez które przejeżdżają pojazdy linii, oraz czasy przejazdów pomiędzy przystankami - jest czasem przejazdu od przystanku do , lub z powrotem, tj. od przystanku do ; jest czasem przejazdu od przystanku do , itd. Wszystkie przystanki linii są różne, tj. dla zachodzi .
Na danej linii pojazdy kursują z określoną częstotliwością , gdzie jest liczbą ze zbioru . Pojazdy linii wyruszają z przystanku o każdej "okrągłej" godzinie doby, , (), a następnie zgodnie z częstotliwością linii, a więc o godzinach , , ... itd. ( oznacza " minut po godzinie "). Ruch pojazdów linii odbywa się jednocześnie w obu kierunkach: z przystanku do , a także z przystanku do . Godziny odjazdów pojazdów linii z przystanku są takie same, jak z przystanku .
W tak zdefiniowanej sieci komunikacji publicznej chcemy odbyć podróż z przystanku początkowego , do przystanku końcowego . Zakładamy, że podróż jest możliwa i nie będzie trwała dłużej niż 24 godziny. W trakcie podróży możemy się przesiadać dowolną liczbę razy z jednej linii komunikacyjnej na inną. Przyjmujemy, że czas dokonania przesiadki jest równy 0, jednakowoż, zmieniając linię musimy liczyć się z koniecznością czekania na pojazd linii, do którego chcemy się przesiąść. Naszym celem jest odbycie podróży z przystanku początkowego , do przystanku końcowego , w minimalnym czasie.
Na poniższym rysunku przedstawiono schemat sieci komunikacyjnej o 6 przystankach i dwóch liniach: 1 i 2. Pojazdy linii 1 kursują pomiędzy przystankami 1, 3, 4 i 6, a linii 2 pomiędzy przystankami 2, 4, 3 i 5. Częstotliwości kursowania pojazdów linii wynoszą, odpowiednio, oraz . Czasy przejazdów pomiędzy przystankami umieszczono obok krawędzi sieci opatrując je indeksami 1 i 2 dla poszczególnych linii.
Załóżmy, że o godzinie 23:30 znajdujemy się na przystanku początkowym 5 i chcemy odbyć podróż do przystanku końcowego 6. Wówczas musimy odczekać 10 minut i o godzinie 23:40 wyjeżdżamy linią 2. Nasza podróż może mieć dwa warianty. W pierwszym wariancie, po dojechaniu do przystanku 3 o godzinie 23:51 i odczekaniu 3 minut, przesiadamy się o godzinie 23:54 na linię 1 i dojeżdżamy do przystanku 6 o godzinie 0:16 (następnego dnia). W drugim wariancie, dojeżdżamy linią 2 do przystanku 4 o godzinie 0:8, czekamy 13 minut i o godzinie 0:21 wsiadamy do pojazdu linii 1, osiągając przystanek końcowy 6 o godzinie 0:31. Tak więc najwcześniej możemy dotrzeć do przystanku 6 o godzinie 0:16.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia zapisanych jest sześć liczb całkowitych, pooddzielanych pojedynczymi odstępami:
W kolejnych wierszach opisane są kolejne linie komunikacyjne - opis każdej linii zajmuje trzy kolejne wiersze.
Suma liczb przystanków, na wszystkich liniach razem, nie przekracza (tzn. ).
Twój program powinien zapisać w pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia dwie liczby całkowite oddzielone pojedynczym odstępem: godzinę dotarcia do przystanku końcowego () oraz minutę dotarcia do przystanku końcowego ().
Dla danych wejściowych:
6 2 5 6 23 30 4 15 1 3 4 6 9 12 10 4 20 5 3 4 2 11 17 11
poprawną odpowiedzią jest:
0 16
Autor zadania: Zbigniew J. Czech.