In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
To zadanie pojawiło się równolegle na finale IX OI. Polecamy wysyłać rozwiązania do tamtego zadania, to zostanie wkrótce usunięte z serwisu.
Mamy do dyspozycji wagę szalkową. Waga znajduje się w stanie równowagi wtedy i tylko wtedy, gdy obie szalki są puste lub gdy sumy mas odważników na obu szalkach są takie same. W danym zbiorze odważników należy znaleźć takie dwa rozłączne podzbiory, aby po położeniu wszystkich odważników z jednego z nich na jednej szalce, natomiast wszystkich odważników z drugiego zbioru na drugiej szalce, waga znalazła się w stanie równowagi. Ponadto spośród wszystkich układów odważników, dla których waga jest w równowadze, należy wybrać ten, który zawiera odważnik o maksymalnej możliwej masie. W przypadku wielu takich rozwiązań trzeba podać tylko jedno z nich.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba całkowita , , równa liczbie dostępnych odważników. W każdym z następnych wierszy znajduje się po jednej dodatniej liczbie całkowitej równej masie jednego odważnika za zbioru dostępnych odważników. Można założyć, że łączna masa odważników nie przekracza .
W pierwszym wierszu standardowego wyjścia należy zapisać dwie nieujemne liczby całkowite i oddzielone pojedynczym odstępem i oznaczające odpowiednio liczbę odważników w pierwszym i w drugim zbiorze. W drugim wierszu powinno się znaleźć liczb całkowitych oddzielonych pojedynczymi odstępami. Powinny to być masy odważników z pierwszego zbioru. Natomiast w trzecim wierszu powinno zostać wypisanych liczb całkowitych odzielonych pojedynczymi odstępami i równych masom odważników w drugim zbiorze.
Dla danych wejściowych:
4 1 1 2 7
Dla danych wejściowych:
2 1 1 1 2