In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Drużyna narciarska organizuje trening na Bajtogórze. Na północnym stoku góry znajduje się jeden wyciąg. Wszystkie trasy prowadzą od górnej do dolnej stacji wyciągu. W trakcie treningu członkowie drużyny będą razem startować z górnej stacji wyciągu i spotykać się przy dolnej stacji. Poza tymi dwoma punktami trasy zawodników nie mogą się przecinać, ani stykać. Wszystkie trasy muszą cały czas prowadzić w dół.
Mapa tras narciarskich składa się z sieci polan połączonych przecinkami. Każda polana leży na innej wysokości. Dwie polany mogą być bezpośrednio połączone co najwyżej jedną przecinką. Zjeżdżając od górnej do dolnej stacji wyciągu można tak wybrać drogę, żeby odwiedzić dowolną polanę (choć być może nie wszystkie w jednym zjeździe). Trasy narciarskie mogą się przecinać tylko na polanach i nie prowadzą przez tunele, ani estakady.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba całkowita równa liczbie polan, .
W każdym z kolejnych wierszy znajduje się ciąg liczb całkowitych pooddzielanych pojedynczymi odstępami. Liczby w -szym wierszu pliku określają, do których polan prowadzą w dół przecinki od polany nr . Pierwsza liczba w wierszu określa liczbę tych polan, a kolejne liczb to ich numery, które są uporządkowane wg ułożenia prowadzących do nich przecinek w kierunku ze wschodu na zachód. Polany są ponumerowane liczbami od 1 do . Górna stacja wyciągu znajduje się na polanie numer 1, a dolna na polanie numer .
W pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia powinna znajdować się dokładnie jedna liczba całkowita - maksymalna liczba narciarzy mogących wziąć udział w treningu.
Dla danych wejściowych:
15 5 3 5 9 2 4 1 9 2 7 5 2 6 8 1 7 1 10 2 14 11 2 10 12 2 13 10 3 13 15 12 2 14 15 1 15 1 15 1 15
poprawną odpowiedzią jest:
3
Autor zadania: Marcin Kubica.