In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Rączy jelonek zmierza długimi susami na polanę. Rozpiera go energia, więc każdy jego skok może być nawet dwa razy dłuższy od poprzedniego.
Formalnie rzecz ujmując, w każdym momencie energia jelonka jest na określonym poziomie . Jelonek ma dwie możliwości ruchu:
Początkowo, jelonek ma energię równą . W momencie, gdy jego energia jest równa i jelonek skoczy wzwyż, zatrzymuje się.
Poniżej przedstawiono przykładową podróż rączego jelonka, która rozpoczęła się w punkcie po lewej stronie drogi. Numery nad strzałkami oznaczają poziom energii jelonka po danym skoku. Wartość oznacza, że jelonek się zatrzymał.
Droga prowadząca do polany jest nieskończona w obydwóch kierunkach. Oznacza to, że jelonek w trakcie podróży może znaleźć się za polaną lub przed punktem, z którego wyrusza. Jelonka od celu dzieli początkowo metrów. Oblicz, jaka jest najmniejsza liczba skoków, która pozwoli mu dotrzeć do polany i zatrzymać się tam.
Pierwsza linia wejścia, zawiera jedną liczbę całkowitą () oznaczająca odległość pomiędzy jelonkiem a polaną. Dodatkowo, w testach wartych sumarycznie punktów, .
Wypisz jedną liczbę całkowitą równą minimalnej liczbie skoków, które musi wykonać jelonek, aby dotrzeć do polany i zatrzymać się.
Dla danych wejściowych:
6
poprawną odpowiedzią jest:
9