In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W Bajtockim Turnieju Programistycznym bierze udział zawodników. Każdy zawodnik ma pewną siłę i wiadomo, że dwóch różnych zawodników nie posiada takiej samej siły.
Codziennie odbywane są zawody z udziałem zawodników, którzy zakwalifikowali się z dnia poprzedniego. W jednym dniu zawodnicy dzieleni są losowo na pewną liczbę grup po osób, spośród których odpada zawsze osoba z najmniejszą siłą (pozostałych osób zostaje zwycięzcami w danej grupie). Może się zdarzyć, że jedna grupa nie będzie posiadała osób. W tym wypadku wszystkie osoby z danej grupy przechodzą automatycznie do zawodów następnego dnia. Turniej się kończy, jeśli nie można już podzielić osób na co najmniej jedną grupę o liczbie osób . W całym turnieju szukamy więc zwycięzców.
Zastanawiamy się, ile różnych osób może zwyciężyć w tym turnieju.
Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera jedną liczbę całkowitą (), oznaczającą liczbę zestawów danych. Każdy zestaw danych zawiera po dwie liczby całkowite i (), oznaczające odpowiednio liczbę osób biorących udział w turnieju oraz liczbę osób, na które dzielone są grupy.
Dla każdego zapytania w osobnym wierszu powinna znaleźć się jedna liczba całkowita oznaczająca liczbę różnych osób, które mogą być zwycięzcami w całym turnieju.
Dla danych wejściowych:
3 4 2 3 3 5 3
poprawną odpowiedzią jest:
1 2 2
Autor zadania: Jacek Tomasiewicz.