In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Niech będzie funkcją określoną na napisach złożonych z cyfr 0 i 1. Funkcja przekształca napis , zastępując (niezależnie i równocześnie) każdą cyfrę 0 przez 1 i każdą cyfrę 1 przez napis . Na przykład , (tzn. funkcja zastosowana do pustego napisu jest pustym napisem). Zauważmy, że jest różnowartościowa. Przez oznaczmy -krotne złożenie funkcji ze sobą. W szczególności, to funkcja identycznościowa .
Interesują nas napisy postaci dla Oto kilka pierwszych takich napisów:
, , , , , .
Mówimy, że napis jest podsłowem napisu , jeżeli występuje w nim jako spójny (tj. jednokawałkowy) podciąg. Mamy dany ciąg liczb naturalnych . Celem zadania jest sprawdzenie, czy napis postaci jest podsłowem dla pewnego . Przy tym operacja oznacza sklejenie (konkatenację) napisów.Pierwszy wiersz standardowego wejścia zawiera jedną liczbę całkowitą , , oznaczającą liczbę przypadków testowych do rozważenia. Pierwszy wiersz opisu każdego przypadku zawiera jedną liczbę całkowitą , . W drugim wierszu opisu znajduje się nieujemnych liczb całkowitych pooddzielanych pojedynczymi odstępami. Suma liczb z drugiego wiersza każdego przypadku jest nie większa niż .
Twój program powinien wypisać na standardowe wyjście wierszy, po jednym dla każdego przypadku testowego. Wiersz odpowiadający danemu przypadkowi testowemu powinien zawierać jedno słowo: TAK - jeśli w tym przypadku jest podsłowem dla pewnego , lub NIE w przeciwnym razie.
Dla danych wejściowych:
2 2 1 2 2 2 0
poprawną odpowiedzią jest:
TAK NIE
Wyjaśnienie do przykładu: Słowo z pierwszego przypadku testowego to - jest ono podsłowem na przykład słowa . W drugim przypadku testowym występuje słowo , które nie jest podsłowem żadnego słowa postaci .
Autorzy zadania: Wojciech Rytter, Bartosz Walczak.