In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Ostatnio Bajtek zobaczył w Bajternecie drzewo bajnarne. Drzewem bajnarnym nazywamy dowolne ukorzenione drzewo, w którym każdy wierzchołek ma lub synów. Wysokością drzewa nazywamy liczbę wierzchołków na najdłuższej ścieżce od korzenia do pewnego z liści; drzewo puste ma wysokość 0. Na drzewach bajnarnych zdefiniowany jest porządek leksykograficzny. Drzewo jest leksykograficznie mniejsze od drzewa , gdy:
Jeśli dany wierzchołek nie posiada lewego syna, to jego lewe poddrzewo uznajemy za drzewo puste; analogicznie w przypadku braku prawego syna.
Jeśli drzewa i są różne i drzewo nie jest leksykograficznie mniejsze niż drzewo , to drzewo jest leksykograficznie większe niż drzewo .
Twoje zadanie polega na wczytaniu opisu drzewa i obliczeniu numeru tego drzewa w porządku leksykograficznym. Drzewo składające się z jednego wierzchołka ma numer .
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba całkowita () będąca liczbą drzew. W kolejnych wierszach znajduje się opisów drzew. W pierwszym wierszu opisu drzewa znajduje się jedna liczba całkowita () będąca liczbą wierzchołków, z których składa się drzewo. Wierzchołki drzewa numerujemy liczbami od do , przy czym wierzchołek jest korzeniem. Kolejne wierszy opisuje krawędzie drzewa. -ty z nich zawiera dwie liczby całkowite i () będące numerami lewego i prawego syna wierzchołka . W przypadku gdy wierzchołek nie ma lewego syna, , a gdy nie ma prawego, .
Na standardowe wyjście należy wypisać dokładnie wierszy zawierających jedną liczbę całkowitą będącą numerem odpowiedniego drzewa w zadanym porządku modulo .
Dla danych wejściowych:
4 1 -1 -1 2 -1 2 -1 -1 2 2 -1 -1 -1 3 2 3 -1 -1 -1 -1
poprawną odpowiedzią jest:
1 2 3 4
Autorzy zadania: Bartosz Górski i Jakub Pawlewicz.