In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W Bajtocji uruchomiono właśnie Superszybką Sieć Światłowodową. Łączy ona domów za pomocą kabli światłowodowych tak, że pomiędzy każdą parą domów istnieje dokładnie jedno (być może niebezpośrednie) połączenie. Ulubionym zajęciem mieszkańców Bajtocji jest kręcenie amatorskich filmów przyrodniczych, które potem umieszczają w Sieci, by pochwalić się nimi swoim przyjaciołom.
Gdy mieszkaniec -tego domu chce pobrać film o wielkości megabajtów umieszczony przez mieszkańca domu , musi nawiązać połączenie między domami oraz o przepustowości megabitów (Bajtocczanie są bardzo niecierpliwi). W tym celu na kablach leżących na ścieżce między tymi domami należy zarezerwować przepustowość megabitów. Pojedynczy kabel może obsługiwać wiele połączeń, należy jednak pamiętać o tym, że ma on swoją maksymalną przepustowość.
Twoim celem jest napisanie programu, który będzie umożliwiał nawiązywanie połączeń w Sieci.
W pierwszym wierszu wejścia znajduje się liczba całkowita () oznaczająca liczbę domów w Bajtocji. W kolejnych wierszach znajdują się po trzy liczby całkowite (, ) oznaczające, że pomiędzy domami oraz istnieje kabel o przepustowości megabitów.
W następnym wierszu wejścia znajduje się liczba całkowita () oznaczająca liczbę zgłoszeń do Sieci. W kolejnych wierszach znajdują się po trzy liczby całkowite (, ) oznaczające zgłoszenie między domami oraz . Jeśli , to zgłoszenie jest żądaniem nawiązania połączenia o przepustowości megabitów (można nawiązać kilka połączeń między daną parą domów). Dla zgłoszenie jest żądaniem przerwania wszystkich dotychczas nawiązanych połączeń między tymi domami.
Dla każdego żądania nawiązania połączenia należy wypisać na wyjściu jeden wiersz zawierający słowo TAK lub NIE, w zależności od tego, czy rezerwacja się powiodła.
Dla danych wejściowych:
8 1 2 4 2 3 8 2 4 4 4 5 9 4 6 1 4 7 5 7 8 6 10 1 8 2 3 5 3 1 8 1 3 5 1 1 8 0 3 5 3 1 3 4 7 8 7 3 4 0 4 6 1
poprawną odpowiedzią jest:
TAK NIE TAK TAK TAK TAK NIE TAK
Autor zadania: Tomasz Idziaszek.