In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Nowy dyrektor Bajtockiego Aquaparku zbiera informacje o swoich pracownikach. Chce sprawdzić, którzy ratownicy są najbardziej pracowici, a którzy z nich lenią się podczas pracy. Pracowitość ratownika jest ściśle zależna od liczby dzieci, których pilnuje, ponieważ bardziej pracowici ratownicy wybierają miejsca, w których kąpie się wiele dzieci, natomiast leniwi stronią od nich.
Cały Aquapark ma kształt kwadratu o boku długości i jest podzielony na segmentów w kształcie kwadratu o boku długości 1. Każdy z segmentów może być albo basenikiem, albo alejką między basenikami. W każdym baseniku kąpie się pewna liczba dzieci.
W Aquaparku rozmieszczonych jest punktów, w których znajdują się ratownicy. Ratownik, według najnowszych zasad bezpieczeństwa, może poruszać się jedynie równolegle do ścian Aquaparku, bez względu na to, czy porusza się po alejkach, czy płynie w baseniku. Stąd odległość, jaką przebędzie między dwoma punktami , , wynosi zawsze . Każdy ratownik ma określony obszar, który musi chronić. Dla -tego ratownika są to wszystkie baseniki położone w odległości nie większej niż od jego pozycji początkowej.
Chcielibyśmy poznać pracowitość każdego ratownika.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajdują się dwie liczby całkowite oraz (, ), oddzielone pojedynczym odstępem i oznaczające odpowiednio długość boku Aquaparku oraz liczbę ratowników.
W następnych wierszach znajduje się mapa Aquaparku. W -tym spośród nich znajduje się opis -tego rzędu segmentów aquaparku, składający się z liczb całkowitych nieujemnych (), pooddzielanych pojedynczymi odstępami. Jeżeli liczba jest zerem, to znaczy, że segment o współrzędnych (, ) jest alejką. Jeżeli natomiast jest ona dodatnia, to oznacza, że segment ten jest basenikiem, w którym kąpie się dzieci.
W każdym z następnych wierszy znajduje się opis jednego ratownika. Opis ten składa się z trzech liczb całkowitych , oraz (, ), pooddzielanych pojedynczymi odstępami, oznaczających odpowiednio współrzędne (wiersz, kolumna) miejsca -tego ratownika oraz maksymalną odległość chronionych przez niego baseników.
Możesz założyć, że w 50% przypadków testowych każdy basenik jest chroniony przez co najwyżej jednego ratownika.
Twój program powinien wypisać na standardowe wyjście dokładnie wierszy. W -tym wierszu powinna znaleźć się dokładnie jedna liczba całkowita oznaczająca liczbę dzieci pilnowanych przez -tego ratownika.
Dla danych wejściowych:
5 2 6 3 0 0 9 7 1 4 0 5 0 5 0 0 2 0 0 0 8 0 1 2 0 0 0 2 2 1 4 5 2
poprawną odpowiedzią jest:
20 15
Autorzy zadania: Joanna Bujnowska, Jacek Tomasiewicz.