In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Do przedszkola w Bajtocji chodzi miły chłopczyk Bajtazar. Jego ulubiona zabawa polega na przekładaniu jednakowych klocków między szufladkami. Jest szufladek ponumerowanych liczbami . Dziś przyszła do niego jego ulubiona koleżanka Bajtolina, żeby oglądać jego zabawę z klockami. Wiadomo, że Bajtolina szybko się nudzi i odchodzi, gdy tylko widzi drugi raz tę samą konfigurację klocków w szufladkach. Bajtazar chce jak najdłużej utrzymać zainteresowanie koleżanki, musi więc skonstruować jak najdłuższą sekwencję ruchów. W tym celu może wykonywać wyłącznie operacje polegające na wzięciu jednego klocka z dowolnej szufladki i przełożeniu do dowolnej innej. Wiadomo także, że w ostatnim ruchu Bajtazar musi zostawić klocki w takim samym ułożeniu jak na początku, bo inaczej przedszkolanka Bajtella każe mu iść do kąta za robienie bałaganu.
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu znajdują się dwie liczby całkowite oraz (, ).
Powinno zawierać po jednym napisie w kolejnych wierszach oznaczających kolejne ułożenie klocków w szufladkach. Każdy taki napis musi się składać z dokładnie cyfr ze zbioru , z czego dokładnie to cyfry . Jeśli na -tej pozycji tego napisu jest cyfra oznacza to klocek w -tej szufladce. Cyfra na -tej pozycji oznacza odpowiednio brak klocka w -tej szufladce. Pierwszy i ostatni wiersz muszą zawierać po takim samym napisie mającym jedynek na początku oraz zer. Oprócz tych wierszy nie może istnieć inna powtarzająca się para. Dwa kolejne wiersze mogą się różnić pozycją co najwyżej jednej jedynki. Dowolna najdłuższa sekwencja spełniająca powyższe warunki będzie akceptowana jako poprawna odpowiedź. Dane dobrane są tak, że wyjście będzie miało co najwyżej linii.
Dla danych wejściowych:
4 2
poprawną odpowiedzią jest:
1100 1010 1001 0011 0101 0110 1100
Autor zadania: Jakub Pawlewicz.