In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W Bajtocji ostatnimi czasy nie dzieje się najlepiej. Do władzy doszedł opanowany obsesyjnym strachem o swoje życie król Bitogrom. Już w kilka dni po objęciu tronu ukazał on swoje bezwzględne oblicze, ścinając pięciu dworzan podejrzanych o spiskowanie przeciw niemu. Na wszystkich urzędników w państwie padł strach o własne życie. Mieli oni świadomość, że każdy donos przełożonego prowadzi do szybkiej egzekucji. Sprawę pogarszał fakt, że donosiciel stawał się zaufanym człowiekiem króla, któremu tym samym nie groził już wyrok skazujący. W zastraszonym środowisku urzędników państwowych była to wystarczająca motywacja, żeby donieść na któregoś ze swoich podwładnych.
Sytuacja w urzędach bardzo zmartwiła profesora Bajtoszewskiego, który przewidywał związane z nią utrudnienia w działaniu sektorów państwowych. Poprosił Cię, abyś obliczył, ilu maksymalnie urzędników może zostać straconych wskutek donosów. Profesor wyjaśnił Ci dokładniej zasady funkcjonowania państwa:
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba całkowita () oznaczająca liczbę urzędników. W drugim wierszu znajduje się liczb całkowitych, z których -ta oznacza numer przełożonego urzędnika o numerze .
W testach wartych łącznie co najmniej 40% punktów zachodzi dodatkowo warunek .
W pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia powinna znaleźć się jedna liczba całkowita, będąca maksymalną liczbą urzędników, którzy mogą zostać straceni w wyniku donosów.
Dla danych wejściowych:
4 1 2 2
poprawną odpowiedzią jest:
2
Wyjaśnienie do przykładu: Urzędnik numer 1 donosi na urzędnika numer 3, a urzędnik numer 2 na urzędnika numer 4.
Autor zadania: Bartłomiej Wołowiec.