In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at [email protected].
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Bajtazar chciałby zorganizować imprezę. Zależy mu na tym, żeby impreza była udana, i sądzi, że najlepszym do tego sposobem jest, żeby wszyscy zaproszeni goście się znali. Teraz Bajtazar musi ustalić listę swoich znajomych, których ma zaprosić.
Bajtazar ma znajomych, przy czym jest podzielne przez 3. Szczęśliwie, większość znajomych Bajtazara zna się nawzajem. Więcej - Bajtazar pamięta, że był na imprezie, na której było jego znajomych i na której wszyscy znali się nawzajem. Niestety, poza tym jednym faktem Bajtazar nieszczególnie wiele z tej imprezy pamięta... W szczególności nie ma pojęcia, którzy znajomi byli wtedy obecni.
Bajtazar nie musi organizować wielkiej imprezy, ale chciałby zaprosić przynajmniej spośród swoich znajomych. Nie ma za bardzo pomysłu, jak ich dobrać, więc poprosił Cię o pomoc.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia podane są dwie liczby całkowite i (, ), oddzielone pojedynczym odstępem, oznaczające odpowiednio liczbę znajomych Bajtazara oraz liczbę par znajomych Bajtazara, którzy znają się nawzajem. Znajomi Bajtazara są ponumerowani od 1 do . W kolejnych wierszach znajdują się po dwie liczby całkowite oddzielone pojedynczym odstępem. W wierszu (dla ) znajdują się liczby i (), oddzielone pojedynczym odstępem, które oznaczają, że osoby oraz znają się. Każda para liczb pojawia się na wejściu co najwyżej raz.
Twój program powinien wypisać w pierwszym i jedynym wierszu standardowego wyjścia liczb, w kolejności rosnącej, pooddzielanych pojedynczymi odstępami, oznaczających numery znajomych, których Bajtazar ma zaprosić na imprezę. Jako że istnieje wiele rozwiązań, należy wypisać dowolne z nich.
Dla danych wejściowych:
6 10 2 5 1 4 1 5 2 4 1 3 4 5 4 6 3 5 3 4 3 6
poprawną odpowiedzią jest:
2 4
Wyjaśnienie do przykładu: Znajomi nr 1, 3, 4, 5 znają się nawzajem. Prawidłowym wynikiem jest dowolna dwójka znajomych, którzy się znają. Nie muszą oni nawet być częścią jakiejkolwiek czwórki znającej się wzajemnie.
Autor zadania: Jakub Onufry Wojtaszczyk.