In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
Ulice Bajtogrodu tworzą szachownicę - prowadzą z północy na południe, lub ze wschodu na zachód. Ponadto każda ulica prowadzi na przestrzał przez całe miasto - każda ulica biegnąca z północy na południe krzyżuje się z każdą ulicą biegnącą ze wschodu na zachód i vice versa. Ulice prowadzące z północy na południe są ponumerowane od do , w kolejności z zachodu na wschód. Ulice prowadzące ze wschód na zachód są ponumerowane od do , w kolejności z południa na północ. Każde skrzyżowanie -tej ulicy biegnącej z północy na południe i -tej ulicy biegnącej ze wschodu na zachód oznaczamy parą liczb (dla ).
Po ulicach Bajtogrodu kursuje autobus. Zaczyna on trasę przy skrzyżowaniu , a kończy przy skrzyżowaniu . Ponadto autobus może jechać ulicami tylko w kierunku wschodnim i/lub północnym.
Przy pewnych skrzyżowaniach oczekują na autobus pasażerowie. Kierowca autobusu chce tak wybrać trasę przejazdu autobusu, aby zabrać jak najwięcej pasażerów. (Zakładamy, że bez względu na wybór trasy i tak wszyscy pasażerowie zmieszczą się w autobusie.)
Napisz program, który:
W pierwszym wierszu pliku wejściowego zapisane są trzy dodatnie liczby całkowite , i - odpowiednio: liczba ulic biegnących z północy na południe, liczba ulic biegnących ze wschodu na zachód i liczba skrzyżowań, przy których pasażerowie czekają na autobus (, , ).
Kolejne wierszy opisuje rozmieszczenie pasażerów czekających na autobus, w jednym wierszu opisani są pasażerowie czekający na jednym ze skrzyżowań. W wierszu znajdują się trzy dodatnie liczby całkowite i , oddzielone pojedynczymi odstępami, , , . Taka trójka liczb oznacza, że przy skrzyżowaniu oczekuje pasażerów. Każde skrzyżowanie pojawia się w danych wejściowych co najwyżej raz. Łączna liczba oczekujących pasażerów nie przekracza .
Twój program powinien na wyjściu wypisać jeden wiersz zawierający jedną liczbę całkowitą - maksymalną liczbę pasażerów, których może zabrać autobus.
Dla danych wejściowych:
8 7 11 4 3 4 6 2 4 2 3 2 5 6 1 2 5 2 1 5 5 2 1 1 3 1 1 7 7 1 7 4 2 8 6 2
poprawną odpowiedzią jest:
11
W tym przypadku Twój program powinien podać wynik 11. Na poniższym rysunku zaznaczono skrzyżowania przez które przejedzie autobus zabierając 11 pasażerów.
Autor zadania: Wojciech Rytter.