In the event of technical difficulties with Szkopuł, please contact us via email at szkopul@fri.edu.pl.
If you would like to talk about tasks, solutions or technical problems, please visit our Discord servers. They are moderated by the community, but members of the support team are also active there.
W pewnej dziewiętnastowiecznej fabryce energia była przekazywana za pomocą pasów transmisyjnych. Fabryka działała bardzo prężnie, aż kiedyś złośliwy chochlik wdarł się do fabryki i pozamieniał ułożenie niektórych pasów. Właściciel fabryki zastanawia się, czy przy aktualnym ułożeniu pasów fabryka będzie mogła funkcjonować poprawnie.
Istnieją dwa rodzaje połączeń między dwoma różnymi kołami. Jeśli koło kręci się w pewną stronę, to koło połączone z nim sposobem A kręci się w tę samą stronę, zaś połączone sposobem B - w przeciwną.
Dwa sposoby połączeń kół pasami transmisyjnymi.
Dany wydział fabryki może funkcjonować poprawnie, jeśli rozpędzenie w nim dowolnego koła nie będzie wprawiać w ruch żadnego innego koła w dwie przeciwne strony naraz.
Twoim zadaniem jest napisanie programu, który dla każdego wydziału fabryki stwierdzi, czy może on poprawnie działać przy aktualnym rozmieszczeniu pasów transmisyjnych.
W pierwszym wierszu standardowego wejścia znajduje się jedna liczba całkowita (), oznaczająca liczbę wydziałów fabryki.
W następnych wierszach znajdują się opisy kolejnych wydziałów. W pierwszym wierszu każdego takiego opisu znajdują się dwie liczby całkowite oraz (, ), oznaczające odpowiednio liczbę kół w wydziale i liczbę połączeń między nimi. W każdym z następnych wierszy opisu wydziału znajdują się dwie liczby całkowite , oraz jedna litera , pooddzielane pojedynczymi odstępami (, , ) oznaczające odpowiednio numery połączonych kół oraz rodzaj połączenia między nimi.
Może się zdarzyć, że dwa koła będą połączone więcej niż jednym pasem transmisyjnym.
Możesz założyć, że w ok. przypadków testowych liczba kół w każdym z wydziałów nie przekracza .
Twój program powinien wypisać na standardowe wyjście dokładnie wierszy. W -tym wierszu powinno znaleźć się jedno słowo:
Dla danych wejściowych:
2 4 4 1 2 B 2 3 A 3 4 A 4 1 A 2 0
poprawną odpowiedzią jest:
NIE TAK
Wyjaśnienie do przykładu: Pierwszy wydział nie może działać poprawnie, ponieważ wprawienie w ruch koła numer w prawą stronę spowodowałoby wprawienie w ruch koła numer w prawą i lewą stronę równocześnie, a taki ruch jest niepoprawny. W drugim wydziale nie ma żadnych pasów i jest to poprawna konfiguracja.
Autorzy zadania: Joanna Bujnowska, Jacek Tomasiewicz.